Zastanawiasz się czym właściwe jest architektura?
Słowo, które znamy i dość często używamy w życiu codziennym – czym właściwie jest, do czego się odnosi, co kryję się za szeroko rozumianą architekturą?
Trudno szukać jednoznacznego brzmienia definicji czym ona jest. W słowniku możemy odnaleźć definicje architektury jako słowa pochodzące z łaciny i oznaczającego:
„sztuka tworzenia ładu w otoczeniu w celu dostosowania go do zaspokojenia wielorakich fizycznych, materialnych i kulturowych potrzeb ludzi przez planową przemianę naturalnego środowiska oraz budowanie form i wydzielanie przestrzeni o różnym przeznaczeniu”
Na znaczenie słowa architektura składa się wiele czynników takich jak nauka, pasja, doświadczenie, biznes czy piękno. Jedno jest pewne, sztuka ta jest trwale związana z nauką techniczną.
Ciekawie i zarazem w sposób prosty przestawił znaczenie architektury starożytny architekt Witruwiusz: Firmitas, Utilitas, Venustas określając ją na podstawie elementów:
- trwałość
- użyteczność
- piękno
Trwałość, każdy z nas zgodzi się z faktem, że budynek musi stawić czoła warunkom pogodowym i służyć przez długie lata. Tysiące lat przed powstaniem aktów prawnych i norm architekci dbali o bezpieczeństwo stawianych budowli.
Bez funkcji nie ma architektury, obiekty stawiane są dla ludzi i im mają służ bez względu na ich przeznaczenie czy będzie to jednorodzinny dom czy wieżowiec w centrum miasta – oba powstają dla nas, my mamy wpływ na ich formę.
Piękno, każdy z nas ma indywidualny sposób odbierania poszczególnych rzeczy, natomiast architektura powinna dawać „duszę” danemu obiektowi, przestrzeni. Bez dodania ostatniego czynnika, obiekt będzie trwały i użyteczny ale czy będzie funkcjonalny, czy spowoduje że będziemy chcieli w nim przebywać, czy spowoduje że będziemy dobrze się czuć w danej przestrzeni?
Definicje mają tendencje do zmian na przestrzeni lat, ewoluując zgodnie z rozwojem społeczeństwa natomiast posiadają wspólny mianownik, architektura tworzy poczucie miejsca, wzbogaca nasze życie i jest nierozerwalnie złączona z natura i życiem człowieka.